גנבתם את החלומות שלי ואת הילדות שלי עם המילים החלולות שלכם

25/10/2019

"גנבתם את החלומות שלי ואת הילדות שלי עם המילים החלולות שלכם – ואני עוד אחת מבנות-המזל. יש אנשים שסובלים, אנשים מתים, מערכות חיים שנכחדות – וכל מה שאתם מדברים עליו הוא כסף? איך אתם מעיזים?".

בזקיפות קומה, בסגנון ישיר, בטון עיקש ובלי גמגום נאמה גרטה טונברג, פעילת הסביבה השוודית, בוועידת האקלים של האו"ם שנערכה אמש. הילדה שנכנסה לדיכאון בגיל 11 והפסיקה לדבר, שמיד אובחנה על הרצף האוטיסטי עם OCD ואילמות סלקטיבית, היא היום נערה בת 16 המובילה את מחאת הצעירים הגלובלית נגד הזנחת משבר האקלים.

קולה של גרטה הפך להיות הקול הצלול של פעילי איכות הסביבה ברחבי העולם. בכוח הרצון שלה היא הצליחה להניע יותר מארבעה מיליון בני אדם לצאת לרחובות העולם. אולם מאחורי התמימות הסוחפת עומדים בעלי עניין רבים שמקדמים דרכה תיבת מסרים אקולוגית, ותיבות מסרים נוספות. דבר שמאוד אופייני לעולם האגואיסטי שאנו חיים בו. הכול מחושב, אינטרסנטי ומשתלם לגורם כזה או אחר. כן, גם השלט הצבעוני שאחזה גרטה בכיכרות של בירות העולם הוא חלק מהקמפיין.

אין לי טענה נגדה או נגד העומדים מאחוריה, הייתי במו ידיי מעניק לה את פרס הנובל לשלום, שהיא מועמדת לו. אחרי הכול, מכל המחאה הירוקה שלה ושל רבע מהאנושות נולדו מסרים חיוביים: העולם מתחיל להסכים שיש כאן בעיה רצינית, שאין להתעלם מאיתני הטבע, שההתחממות הגלובלית היא תולדה מאוזלת היד של האנושות, ושטבע האדם עצמו מוביל בסופו של דבר לפגיעה במערכות הטבע של כדור הארץ.

מכאן מתבהרים שני סוגים של טבע: טבע גלובלי מקושר וטבע אגואיסטי לא-מקושר, וביניהם אפס יחסי גומלין. לכן, אם קשרים טובים בין בני אדם משפיעים על הקשרים בין כלל חלקי הטבע, מכאן שעלינו בראש ובראשונה להיות מותאמים בינינו לחוקי הטבע.

האקולוגיה בכדור שלנו מתנהגת כמערכת מקושרת, ומשבר האקלים שפוקד אותנו בעת הנוכחית נובע מהתנהגותו של האדם, לא כתוצאה ממעשיו בידיים או ברגליים ולא כתוצאה ממזון כזה או אחר שהוא מכניס לפיו אלא בעיקר מהיחס של האדם לזולת ולעולם. כל עוד טבע האדם יישאר אגואיסטי בלי רסן ופיקוח, ואף נציגות באו"ם אינה באמת דואגת לאיזון האקולוגי העולמי אלא למראית עין בלבד, אפשר להיפרד לשלום מכדור הארץ.

הפתרון היסודי והמשמעותי שיביא לאיזון הטבע הגלובלי הוא חיזוק הקשרים הטובים בינינו על פני האגו שמתגלה באכזריותו. כוח הפירוד השלילי בינינו מחלחל עד לדרגות הדומם, הצומח והחי של היקום כולו. כי כמו שאמרו חכמים: "האדם הוא עולם קטן, העולם הוא אדם גדול, ומה שיש בזה יש בזה" (אבות דרבי נתן, פרק ל"א).

לכן, גרטה יקרה, התרופה לטיפול בתופעות הגלובליות מתחיל ביחס בין אדם לזולתו. אם נזעק יחד לתיקון חברתי נצליח ובגדול, ובזה אני איתך.

משבר האקלים הוא אחד משרשרת המשברים שפוקדים את המין האנושי.

השאירו פרטים וקבלו מידע חיוני בנושאים דומים:
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.