מחאה בלי כיסוי

9/11/2021

גרטה טונברג, ילדת הפלא שעומדת בחזית המאבק במשבר האקלים, תקפה את מנהיגי העולם על ועידת האקלים בגלזלו: "זו חגיגה בת שבועיים של עסקים כרגיל ו'בלה, בלה, בלה'".

גרטה גינתה את מנהיגי העולם על שנים של פטפוטי סרק וחוסר מעש כלפי איכות הסביבה. היא ביקרה בחריפות את ארה"ב וסין על המניפולציות שהן עושות בסטטיסטיקה, הביאה את אנגליה כדוגמה למדינה שמגדירה את עצמה מובילה בעולם בתחום האקולוגיה, והצביעה על כך שהמסורת שם לא השתנתה והחשמל שנוצר בתחנות כוח פחמיות מחריף את המשבר.

אבל אחרי כל הצעקות, אם חושבים רגע בשקט, מה בדיוק הם יכולים לעשות? גם אם נמשיך לצעוק בלי הפסקה, ייקח עשר או עשרים שנה במקרה הטוב על מנת להפחית את הזיהום בכמה אחוזים. גם אם נסגור את כל תחנות הכוח הפחמיות באנגליה, שכולה בנויה על בסיס פחם, במה נחליף את האנרגיה הזאת? באנרגיית השמש לא נוכל להשתמש כתחליף, גם לא בגז או באנרגיה אטומית. מה שלא נעשה, בכל זאת השמיים יזדהמו. לכן במקום לצעוק, תביאו הוכחות, יסודות כלכליים-פוליטיים נורמליים, והמומחים ייבחנו את ההצעות.

כולם יודעים שהזמן שאנחנו חיים בו הוא הכי מכור שיש. כולם יודעים שאנחנו מזהמים והורסים את כדור הארץ, ואף אחד לא מוכן לשלם על כך, וגם לא יכול. אבל לצעוק אפשר כמה שרוצים, זה חינם. אז כולם צועקים. מייצרים כותרות בלי פתרונות.

אי-אפשר לסגור הכול ולאסור הכול. אם נפסיק היום את השימוש בכל חומרי הדלק שלנו לא נוכל להתקיים. במקרה הטוב נצטמצם למיליארד או אפילו פחות של אנשים שיישארו על פני כדור הארץ. במקביל אפשר להציע להתחיל ליישם תוכניות נורמליות ורציניות שיחליפו בהדרגה את מקורות האנרגיה מסוג אחד לסוג אחר שמזיק פחות. אבל אז ניקלע לבעיה חדשה: באנגליה יש פחם בשפע, אבל אין גז. רוסיה עשירה בגז, אבל אנגליה תתנגד לקנות ממנה. הדוגמה הקטנה הזאת ברורה והיא ממחישה היטב שבבסיס הטיפול במשבר האקלים ניצבים היחסים בין בני האדם.

בלי תיקון היחסים לא נצא מהלופ הזה לעולם. לכן בראש ובראשונה הפתרון המתבקש הוא לארגן את הקשרים בינינו כך שיהיו טובים. תיקון היחסים בינינו הוא הבסיס לאיזון האקולוגיה ולתיקון משבר האקלים, והאמת היא גם ליתר המשברים. אם נאזן את העולם בדרגת המין האנושי אז כל הדרגות המושפעות מהאדם, הדרגות הנמוכות יותר כמו: חי, צומח, דומם יתקרבו לאיזון.

עם כל הכבוד לגרטה, ילדה שתצעק על כולם בזעם שהם צריכים להשתנות לא תשנה את יסודות הטבע ולא את טבע האדם. לשם כך צריכה להיערך ועידה בינלאומית משמעותית יותר מזו הקיימת, המורכבת מאנשים העוסקים באקולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה ופוליטיקה, ושהמסקנה העיקרית והמשותפת שלהם תהיה שתיקון האדם יכול לאזן את העולם. כל השאר זה בלה, בלה, בלה.

משבר האקלים הוא אחד משרשרת המשברים שפוקדים את המין האנושי.

השאירו פרטים וקבלו מידע חיוני בנושאים דומים:
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.